Krzysztof Pławecki

Prezes Fundacji LexCultura, prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w budowie silnego sektora konsumenckich organizacji pozarządowych oraz tworzeniu systemowych rozwiązań na rzecz ochrony praw konsumentów. Członek grupy eksperckiej ds. uproszczeń prawnych przy Ministrze ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
Hubert Plichta

Wiceprezes Fundacji LexCultura, prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki nieuczciwych praktyk rynkowych. W latach 2016 – 2021 współpracował z UOKiK w projektach poradnictwa prawnego. Od 2024 r. sprawuje nadzór merytoryczny nad nas systemem ogólnopolskiego poradnictwa konsumenckiego, w ramach projektu finansowanego przez UOKiK.
r. pr. Dorota Karczewska

Specjalizuje się w prawie ochrony konkurencji oraz w prawie konsumenckim w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Pełniła funkcję wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska

Wicedziekan ORA, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich, wykładowczyni, egzaminatorka szkolenia aplikantów adwokackich z zakresu prawa karnego materialnego, prawa karnego procesowego oraz zasad etyki i wykonywania zawodu
Marcin Mazur

Członkostwo i działalność w Kole Naukowym UOKiK przy Uczelni Łazarskiego
Aktywny członek Koła Naukowego UOKiK, odpowiedzialny za organizację spotkań oraz inicjatyw wspierających rozwój wiedzy w zakresie ochrony konkurencji i konsumentów.
Współorganizator kampanii fundraisingowej na rzecz pomocy zwierzętom dotkniętym skutkami powodzi.
Autor artykułów naukowych poświęconych zagadnieniom współpracy komercyjnej w social media, w tym analiz mechanizmów współpracy marek i influencerów oraz ich wpływu na odbiorców, opracowanych w ramach działalności koła naukowego.
Autor monografii dotyczącej greenwashingu, która analizuje praktyki stosowane przez przedsiębiorstwa w celu przedstawienia fałszywego wizerunku ekologiczności produktów lub usług
Reaktywacja drużyny Vis Moot na Uczelni Łazarskiego
Członek zespołu, który wznowił działalność drużyny Vis Moot po czterech latach przerwy. W ramach tej inicjatywy współpracuje z grupą studentów i trenerami w przygotowaniach do międzynarodowego konkursu arbitrażowego Willem C. Vis Moot.
Realizacja pracy magisterskiej
Autor pracy magisterskiej pt. „Dark Patterns jako przejaw nadużycia pozycji dominującej na rynku e-commerce”. Praca ta porusza aktualny problem praktyk wprowadzających konsumentów w błąd w środowisku cyfrowym, z perspektywy prawa ochrony konkurencji.
Kamil Kłopocki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Posiada wieloletnie doświadczenie zdobywane w zespołach antymonopolowych czołowych polskich kancelarii prawnych z siedzibą w Warszawie, urzędach administracji publicznej oraz instytucjach Unii Europejskiej. Pracował także jako ekspert od ryzyka antymonopolowego grupy kapitałowej będącej liderem na polskim rynku ubezpieczeń oraz jako ekspert ds. regulacyjnych europejskiej grupy kapitałowej działającej na rynku e-commerce. Prelegent wielu konferencji naukowych oraz autor publikacji naukowych z obszaru prawa konkurencji oraz prawa konsumentów.
II Konferencja Konsumencka Fundacji LexCultura

Dnia 5 grudnia 2024 r. w Hotelu Monopol we Wrocławiu odbyła się II Konferencja Konsumencka, zorganizowana przez Fundację LexCultura. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie była partnerem tego wydarzenia.
Dr hab. Małgorzata Sieradzka, prof. UŁa

Profesor Uczelni Łazarskiego, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego, dyrektor Instytutu Prawa Zamówień Publicznych, kierownik Studiów Podyplomowych Zrównoważone Zamówienia publiczne.
Adwokat prowadzący kancelarię MSW Kancelaria Adwokacka, specjalizuje się w prawie konkurencji, konsumenckim, prawie zamówień publicznych oraz prawie budowlanym. Ekspert UZP, członek SPK, ekspert UOKiK w zakresie zmów przetargowych, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, członek Komisji Legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej, członek CARS. Wykładowca na aplikacji adwokackiej ORA w Warszawie.
Autorka ponad 250 publikacji, w tym 10 monografii, redaktor komentarza do ustawy Prawo zamówień publicznych, współautorka komentarza do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, komentarza do ustawy o Postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Powołanie Instytutu Prawa Konsumenckiego

W dniu 22 maja 2024 roku powołano Instytut Prawa Konsumenckiego, który będzie wspierał edukację i rozwój prawa konsumenckiego w Polsce. W skład Instytutu weszli: dr hab. Małgorzata Sieradzka prof. UŁa oraz mec. Dorota Karczewska (WKB) i Kamil Kłopocki (Allegro), prezesi Fundacji LexCultura. Powstanie Instytutu to efekt wcześniejszych działań, w tym porozumienia zawartego 11 grudnia 2023 […]